Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı

Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümünün üç anabilim dalından biridir. 1985 yılında kurulmuş olan Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı ilk lisans öğrencilerini 1988-1989 eğitim-öğretim yılında kabul etmiştir.

Amacı Fransızca öğretmeni yetiştirmek olan anabilim dalımızın öğrenci kontenjanı 50´dir. Bir yıl hazırlık sınıfı ve dört yıl lisans programı yürütülen anabilim dalımızda hazırlık ve lisans programlarında bazı dersler hariç eğitim dili Fransızcadır. Anabilim dalımıza kayıt hakkı kazanan öğrenciler yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilen yeterlilik sınavına girmekte, bu sınavda başarılı olan öğrenciler 1. sınıfa kayıt yaptırarak 4 yıllık lisans öğrenimlerine başlamaktadırlar. Lisans programımızın birinci yılında hazırlık sınıfının devamı olarak, dört temel dil becerisini geliştirmeye yönelik Fransızcanın yapısı, sözlü iletişim becerileri, okuma becerileri ve yazma becerileri dersleri mevcuttur. İkinci, üçüncü ve dördüncü yıl programı, ileri düzeyde okuma ve yazma becerileri derslerinin yanı sıra dilbilimi, Fransızca öğrenme ve öğretim yaklaşımları, Fransız edebiyatı, öğretim ilke ve yöntemleri, öğretmenlik uygulaması gibi özel alan ve öğretmenlik meslek derslerinden oluşmaktadır. Öğrencilerimiz lisans eğitimleri boyunca ikinci ve üçüncü yabancı dil olarak Almanca ve İngilizce dersleri de almaktadırlar. Mezunlarımız başta eğitim olmak üzere turizm ve ticaret gibi sektörlerde çalışma olanağı bulabilmektedirler.

Anabilim dalımızda lisans eğitimine kayıtlı 240 öğrenci bulunmaktadır. Öğretim kadromuz, 1 Doçent, 2 Dr. Öğretim Üyesi, biri doktoralı 2 Öğretim Görevlisinden oluşmaktadır.